Organik Salatalık Yetiştirme

organik salatalık nasıl yetiştirilir salatalık ekim zamanı sulama zamanı dikim zamanı gübreleme zamanı

18.01.2021
1.851
Organik Salatalık Yetiştirme
REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar tamamen doğal ve organik yöntemlerle yetiştirdiğim salatalıkları nasıl yetiştiriyorum nelere dikkat ediyorum bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle salatalığın çok farklı çeşitleri mevcut. Ben şok markete gelen üzerinde organik ibaresi bulunan salatalık tohumlarını almıştım. Yanında solucan gübresi de vardı fakat bir avuç bile değildi. Tabiki ben organik yazısını görünce dayanamadım hemen aldım ve alır almaz viyollere ektim. Tabiki ekerken aklımda bin bir soru var. Organik diye yalan yanlış şeyler satılabiliyor. Ama denemeye değer dedim. yaklaşık 10 gün sonra filizlenmeye başladı tohumlar. 20 gün sonra da toprağa aktarılacak boya geldiler.

Nereye Ekilmeli

Kendi tecrübelerime göre salatalığı sıcağın yansıdığı yere ekmeyin. Bu ne demek? Yani duvar diplerine salatalık fidesi ekmeyin. Duvardan yansıyan güneş ışınları yaprakları zamanla kurutuyor. Toprak olarak bellenmiş toprağa ekmelisiniz. Ayrıca bol gübre kullanmalısınız.

Ne Zaman Ekilir

Salatalık ekimi bulunduğu iklime göre ekim zamanı farklılık gösterebilir. Örneğin İzmir gibi sıcak yerlerde nisan ayının son haftasında ekim olabiliyorken iç Anadolu gibi yerlerde mayıs ortalarında ekim gerçekleştirilmeli. Ama ani hava değişikliklerine karşı çok dikkatli olunmalı çünkü salatalık soğuktan çok çabuk etkilenen bir bitki türüdür.

Gübresi Nasıl Olmalı

Gübre yanmış küçükbaş gübresi bulamazsanız büyükbaş gübresi kullanabilirsiniz. Azot salatalığın gövdesinin güçlenmesinde büyük rol oynar. Azot da kümes hayvanı gübresinde bolca bulunur fakat azot gübresini sakın ha çok kaçırmayın ve azot gübresini verdiniz mi mutlaka ve mutlaka sık sık sulayın.

Sulaması Nasıl Yapılmalı

Salatalık suyu çok sever. Çiçeklenene kadar sıcak havalarda iki-üç güne bir sulayın. Çiçeklendikten sonra sulamayı azaltın. 4-5 güne çıkarın. Çiçekten meyveye döndükten sonra tekrar 2-3 gün arayla sulamaya devam edin. Sulamayı damlama yöntemiyle hava karardığında yapınız.

Çapalama

Çapalama her bitki için çok önemli bir unsur. Salatalık 1 karış olduktan sonra dibine bir avuç gübre attıktan sonra güzelce gübreyi toprağa karıştıracak şekilde çapalayın. Çapalamanın amacı yabani bitkileri yok etmek ve toprağı havalandırarak bitki köklerinin daha sağlıklı gelişimini sağlamaktır.

Salatalık Koltuk Alma

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi koltuk alınacak yaprağın etrafını siyahla çizdim. Koltuk alınacak dalın kesilecek(kırılacak)v kısmını da kırmızı daire içine aldım. Bunu yapmaktaki amaç mor yuvarlak içine almış olduğum salatalık yavrusunun gelişiminin güçlü olmasını meyvenin sağlıklı olmasını saplamak.

Salatalık Hasat Zamanı

Salatalık aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi olduğu zaman hasat edebilirsiniz.

Saygıdeğer site takipçilerim kendi hobi bahçemde tamamen organik yöntemlerle yetiştirdiğim ve kendi deneyimlerimle sizlere edindiğim bilgileri sizlere aktardım. Organik salatalık yetiştirmek için takıldığınız soruları mutlaka yorumlardan bana yazınız hepsini bilgim dahilinde cevaplamaya çalışacağım. Dilerseniz Bahçe Delisi adlı youtube kanalımdan da videolarımı izleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.