Çilek Nasıl Yetiştirilir?

06.06.2020
2.351
Çilek Nasıl Yetiştirilir?
REKLAM ALANI

Herkesçe çok sevilen ve dünyada en çok tüketilen meyve arasında çilek sıralamaya girecek bir meyve. Türkiye’de Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yaygın olarak yetiştirilir.

Çok fazla bakım isteyen bir bitki değildir. Üretimi kolaydır. Ana btkiden sürgün vererek kendi kendine çoğalabilir. Anavatanı Amerikadır. Çileklerin dağda yetişen çeşidi de olup yılda 6 milyon ton üretilerek en çok yetiştirilen meyveler arasına girmiştir.

Çilek şeker yoğunluğu fazla olan bir bitki olmasından dolayı çilek yetiştirirken meyvelerin toprağa değmemesi gerekir. Topraktan gelen bakteriler farklı olumsuzluklara sebep olabilir bu yüzden çileği yerken suyun içine 1 kaşık tuz attıktan sonra çileği içinde beklettikten sonra yiyebilirsiniz. Bu sayede içindeki tüm parazit ve kurt benzeri haşereleri uzaklaştırır.

Çilek Meyvesinin Özellikleri

Nisan ve mayısın ikinci haftasına kadar çiçek açması tamamlanır. Haziran ve temmuz aylarında meyvesini yiyebilirsiniz. Bitki üzerinde salkım şeklinde büyüyen çilek, bahçede, tarladada yetişebildiği gibi evin balkonunda saksıda da yetiştirilebilir. Ayrıca yabani ortamda kendi de yetişir.

ÇİLEK YETİŞTİRME NASIL YAPILIR DAĞ ÇİLEĞİ
Dağ Çileği

Çilek Yetiştirmedeki Teknikler

Tarlada çilek yetiştirmek

Kumlu-tınlı ve ağır olmayan topraklardan hoşlanır. Toprakta kireç oranı fazlı ise çilek yetiştirmeyi pek denemeyin. Çilek dört mevsim dikilebilir. Serin havalarda çilek dikmeye özen gösterin. Çilek sürekli kol atar sürgün verir onun kök kısmını tarlaya bastırarak dikerseniz çilek çoğaltmış olursunuz.

tarlada çilek yetiştirmek çilek yetiştirme yöntemleri

Topraksız Çilek Yetiştirmek

Çilek yetişiminde gerekli ısıyı, ışığı ve besin değerlerini sağlayan üretici olumlu sonuçlar alabilir. Gerekli besin suyun içerisinde verilir. Pahalı bir yöntemdir Fakat en kaliteli çilekler bu yöntemle yetişmektedir.

topraksız çilek nasıl oluyor

Serada Çilek Yetiştirmek

Soğuk hava koşulları, dolu olayları, haşere baskını gibi kötü olaylardan her mevsim koruyabilen sera yöntemi ile her dönem çilek yetiştirebilirsiniz.

sera yapıp içerisinde çilek yetiştirmek

Evde Çilek Yetiştirmek

Evde çilek yetiştirmek isteyenler saksıya ekim yapabilir. Yedi veren çilek evde yetiştirmek isteyenler için ideal bir türdür. Açıkçası evde yeterli bir saksı ve güzel bir toprağa ekilmiş çilekten çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

saksıda çilek nasıl yetiştirilir?evde çilek yetiştirme yöntemleri

Çilek Yetiştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her yerde yetişebilen çileğin toprağının kireç oranının en az olması gerekir.
  • Çilek güneş görmelidir. Evde güneş gören bir yere saksı yerleştirilmelidir.
  • Çilek bitkisi azotu çok sever. O yüzden dikildiği yerin azot bakımından zengin gübre ile çapalanması gerekir. Örneğin tavuk, güvercin gibi hayvanların gübreleri azot yönünden çok zengindir.
  • En çok dikkat edilmesi gereken kısım sulamadır. Çilek bitkisi susuz bırakılmamalıdır.
  • Hasat zamanı olgunlaşan çileğin daha temiz olması ve topraktaki mikroorganizmaların oluşumunu engellemek için politelin örtü kullanılabilir.
  • Fide dikerken yaprak tomurcukları kesinlikle toprağın içinde olmamalıdır. Bununla ilgili videomu aşağıda izleyebilirsiniz.
Çilek Çoğaltmadaki Püf Noktalar
REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Songül Ankara dedi ki:

    5 litrelik şişeyi kesip evde bekleyen bahçe toprağına çilek kabuğu ektim üzerinde Streç folyoyla kapatıp kürdanla deldim acaba büyürmü